VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
MOŽNOSTI DIALOGU 2023/24
Kolaborativně-dialogický přístup k práci s lidmi.
Multidisciplinární perspektiva.
Podpora změny skrze rovnocenné vztahy, autentické prožívání a ocenění.
Otevíráme 9. běh 170ti hodinového výcviku v kolaborativně-dialogické praxi s akreditací MPSV a s certifikací Mezinárodní sítě kolaborativně-dialogické praxe. Pořadatelem je Skupina Narativ pod záštitou Taos Institute a Houston Galveston Institute. Nabízíme praktické seznámení s principy dialogu, spolupráce a participace vycházející z učení Harlene Anderson, Jaakka Seikkuly, Kennetha Gergena a dalších. Výcvik je otevřen široké škále profesí a oblastí práce, je využitelný pro sociální pracovníky, psychology, učitele, terapeuty, zdravotní sestry, peer pracovníky i studenty těchto oborů - více také viz zde.
ZÁŽITKOVÉ UČENÍ PRO POMÁHAJÍCÍ PRACOVNÍKY
„To, co je příliš obvyklé, nezpůsobí změnu.
Co je příliš neobvyklé, také nezpůsobí změnu.
Změnu způsobí jen to, co je přiměřeně neobvyklé.“
(Tom Andersen, lékař a rodinný terapeut)
Z ohlasů absolventů:
“MODI mě obohatilo hlavně v mém přístupu ke klientům a kolegům, i k mým vztahům v osobním životě a celkově ke světu. Vnímám se teď jako více respektující k odlišným pohledům, otevřenější ve spolu-vytváření a citlivější v používání jazyka i naslouchání.”
(Klára Sukaná, školní psycholožka)
"Poznal jsem v kurzu skvělé lidi, změnil se můj pohled na ustálené vidění světa, uvědomil jsem si, že se dá pracovat s vlastními emocemi a naučil se tolerovat vlastní nejistotu. Doporučuji!"
(Michal Kašpar, peer pracovník)
TÝMOVÁ SETKÁNÍ
Učení, sdílení a nácviky v malé skupině
Týmová setkání tvoří kostru celého programu. Vzdělávání probíhá v maximálně 18-členné skupině, hlavní náplní je seznamování s praktickými koncepty, vodítky a nástroji pro vedení dialogu, rozvoj získávaných znalostí a dovedností zážitkovou formou (nácviky rozhovorů, cvičení v malých skupinách, diskuse a sdílení).
6 dvoudenních setkání
Místo: Brno - Obřany, kulturně-komunitní prostor Kafara
KOLABORATIVNÍ PROJEKTY
Aplikujte nové myšlenky přímo do vaší praxe.
Účastníci se na druhém setkání rozdělí do týmů, v nichž budou pracovat na společných projektech dle svého zájmu. Cílem je nejen vyzkoušet si aplikaci kolaborativně-dialogických myšlenek do praxe, ale také zažít si proces týmové práce a mít možnost jej reflektovat. Každý tým představí svou práci na projektu na závěrečném setkání. Jednotlivé týmy pracují na svém kolaborativním projektu během celého vzdělávacího programu MODI.
WORKSHOPY
Inspirujte se zkušenými odborníky
V rámci programu zažijí účastníci 3 dvoudenní (16 hodin) workshopy odborníků z praxe. Všechny workshopy jsou veřejné, všechny cizojazyčné budou tlumočeny do češtiny. Témata workshopů:
3.-4.11. 2023 (Brno): Vztahová participativní praxe ve školství (Loek Schoenmakers, Ph.D., Nizozemí)
23.-24.2. 2024 (Ružomberok): Otevřený dialog v oblasti duševního zdraví (MUDr. Ondrej Žiak, Slovensko)
Duben 24 (Bratislava): prof. Sheila McNamee, USA (téma bude upřesněno)
SUPERVIZE
Zažijte práci zkušených praktiků
Prostřednictvím supervizí si mohou účastníci jednak zblízka osahat práci zkušených praktiků a jednak se podrobněji zabývat svou vlastní praxí anebo kolaborativními projekty. 6-ti hodinové supervizní semináře se konají vždy další den po workshopu. Jsou určeny výhradně účastníkům Možností dialogu.
Místo konání: Brno (bude upřesněno)
TÝM FACILITÁTORŮ
PŘEMYSL ULMAN
Přemek je terapeut specializující se na práci s rodinami v těžkých situacích. Za svého několikaletého pobytu na Floridě (USA) vystudoval manželskou a rodinnou terapii a tamtéž se seznámil s narativní terapií Michaela Whitea a Davida Epstona.
VERONIKA SMAŽENKOVÁ
Veronika je učitelka prvního stupně a speciální pedagožka. Pracovala s lidmi s postižením, dětmi v lesní školce, dělá preventivní programy ve školách a terapie v centru pro rodinu. Pomáhala rozjíždět program dialogické práce s rodiči v konfliktu inspirovaný prací Justine Van Lawick.
PAVEL NEPUSTIL
Pavel je sociální pracovník a psycholog, specializuje se na problematiku drog a závislostí. Kolaborativně-dialogickou praxi studoval u dr. Harlene Anderson (Houston, USA) a prof. Jaakka Seikkuly (Helsinki, Finsko).
LEKTOŘI A SUPERVIZOŘI
LOEK SCHOENMAKERS (NL)
Loek si vybudoval mnoho zkušeností v různých rolích, jako je učitel školy, ředitel školy, konzultant pro školy, inovátor vzdělávání, koordinátor, lektor v mnoha vzdělávacích projektech v Nizozemsku i v zahraničí v zemích jako Belgie, Surinam, Aruba, Česká republika a Slovensko. V současné době pracuje částečně pro vlastní společnost Appreciate Change work-s a částečně na nejlepší nizozemské vysoké škole pro pedagogy v rámci tří magisterských programů, superviduje studenty v jejich závěrečném vzdělávání, vede kurzy pozitivní psychologie. Od srpna 2021 stojí Loek u zrodu nového hnutí založeného na sociálně konstrukcionistické praxi a výzkumu, je to pro něj vzrušující dobrodružství, v němž se vyvíjejí nové metody výzkumu učitelů.
KATEŘINA ALMQVIST
Use this space to write a brief description of what this team member does. You can include relevant degrees, experience or other special qualifications they may have.
ONDREJ ŽIAK
Remeslom som lekár a terapeut.
Zaujímajú ma prístupy, ktoré podporujú zdravie skrz vlastné samoozdravné a splnomocňujúce procesy a je mi blízky bio-psycho-sociálno-spirituálny alebo holistický model zdravia.
Svoju prax som začal v psychiatrickej nemocnici Českej Republike. Neskôr ma prilákala psychoterapia a multidisciplinárna komunitná spolupráca. Absolvoval som komplexný psychoterapeutický výcvik v integratívnej psychoterapii a niekoľko rokov som pracoval ako lekár, facilitátor a terapeut v multidisciplinárnom terénnom tíme, kde sme rozvíjali fínsky prístup Otvorený dialóg (Open dialogue). Aktuálne mám tiež rolu lektora kurzov a psychoterapeutického výcviku v Otvorenom dialógu v ČR.
Moje aktuální působení: https://synergia-terapia.sk/nas-tim/ondrej-ziak/
SHEILA MCNAMEE (USA)
Sheila McNamee je profesorkou komunikace na University of New Hampshire a spoluzakladatelka mezinárodní neziskové organizace Taos Institute propojující odborníky zabývající se sociálním konstrukcionismem (http://www.taosinstitute.net). Zabývá se dialogickou změnou v psychoterapii, organizacích, komunitách a jiných sociálních a institucionálních kontextech. Je autorkou řady knih, např. Therapy as Social Construction, Research and Social Change anebo Education as social construction.
REGISTRACE, TERMÍNY A CENY
PŘIHLAŠOVÁNÍ
Registrujte se pomocí formuláře ZDE
Po obdržení přihlášky Vás pozveme k videokonferenčnímu rozhovoru pro vyjasnění vzájemných očekávání.
Po vstupním rozhovoru Vám zašleme návrh smlouvy o účasti v programu.
PŘEDBĚŽNÉ TERMÍNY
15.-16.9.2023 (Týmové setkání 1)
13.-14.10.2023 (TS2)
3.-4.11. 2023 (Workshop Loek Schoenmakers, Brno)
18.-20.1.2024 (TS3+supervize)
23.-24.2 2024 (Workshop Ondrej Žiak, Ružomberok)
14.-16.3.2024 (TS4+supervize)
26.-27.4. 2024 (Workshop Sheila McNamee, Bratislava)
16.-18.5.2024 (TS5+supervize)
20.-22.6.2024 (TS6)
CENA: 32.400,- KČ VČ. DPH
Cena je standardně splatná ve 3 splátkách (10.800+10.800+10.800), lze se domluvit i jinak.
Zahrnuje účast na všech částech programu, drobné občerstvení v průběhu setkání, vystavení certifikátu mezinárodně uznávanými institucemi Houston Galveston Institute a Taos Institute.
Nabízíme peer stipendium
KONTAKTUJTE NÁS
Kontakt na organizátory: Přemysl Ulman, premysl.ulman@gmail.com +420 608 900 015